Vysokorýchlostná synchronizácia so štúdiovými bleskami ? Ide to!

Vysokorýchlostná synchronizácia so štúdiovými bleskami ? Ide to!
Vysokorýchlostná synchronizácia je skvelý pomocník pre zmrazenie pohybu a pre fotografovanie pri veľmi jasných dňoch. Väčšina novších externých bleskov je už vybavená funkciou vysokorýchlostnej synchronizácie (HSS pre systém Canon / FP pre systém Nikon), ktorá umožní synchronizovať záblesk s fotoaparátom aj pri tak krátkych časoch ako je 1 / 8000s. Ale často u nich chýba dostatočný výkon či možnosť použitia s väčším modifikátorom svetla. 
 
 
Vysokorýchlostná synchronizácia je skvelý pomocník pre zmrazenie pohybu a pre fotografovanie pri veľmi jasných dňoch. Väčšina novších externých bleskov je už vybavená funkciou vysokorýchlostnej synchronizácie (HSS pre systém Canon / FP pre systém Nikon), ktorá umožní synchronizovať záblesk s fotoaparátom aj pri tak krátkych časoch ako je 1 / 8000s. Ale často u nich chýba dostatočný výkon či možnosť použitia s väčším modifikátorom svetla. 

U bežných kompaktných bleskov sme limitovaní synchronizačným časom uzávierky X-sync (u digitálnych zrkadloviek sa X-sync síce trochu mení, model od modelu, ale stále sa pohybujeme v časoch medzi 1 / 160s a 1 / 250s). Pri použití kratších časov ako je X-sync už dochádza k "zobrazenie" uzávierky (čierny pruh) alebo sa blesk už vôbec neodpáli. (Viac o synchronizačným čase X sync nájdete v našom predchádzajúcom článku - najčastejšie chyby pri fotení s bleskom )

Ako teda synchronizovať bežný blesk s časmi rýchlejšími ako 1 / 250s?

Pomocou špeciálneho módu rádiových TTL odpaľovačov - každý výrobca tento mód označuje trochu inak: SuperSync / HyperSync / HighSync. Všeobecne sa tejto metóde synchronizácia hovorí Hyper Sync. A na trhu je teraz hneď niekoľko rôznych výrobcov, ktorí ponúkajú rádiové odpaľovača podporujúce tento typ špeciálny synchronizácia ... Yongnuo YN622C II a YN622C-TX pre systém Canon / Yongnuo YN622N a YN622N-TX pre systém Nikon, Photix Odin pre Canon a Nikon, PocketWizard a pár ďalších. 

Pre náš test budeme používať odpaľovača Yongnuo YN622C s riadiacou jednotkou YN622C-TX na fotoaparáte Canon 700D a odpaľovača Yongnuo YN622N s riadiacou jednotkou YN622N-TX na fotoaparáte Nikon D750. Princíp funkcie bude ale u všetkých systémov v podstate totožný.

Čo všetko budeme potrebovať?

  • Štúdiový blesk - pre náš pokus sme použili batériový blesk n Flash 480A .
  • Rádiový odpaľovača Yongnuo YN622C / N prepojený s bleskom synchronizačným káblom.
  • Riadiacu jednotku Yongnuo YN622C / N-TX.
  • Fotoaparát Canon alebo Nikon s ​​podporou vysokorýchlostnej synchronizácie.

A čoho dosiahneme?

Na fotografiách nižšie vidíte bežný ventilátor s niekoľkými rýchlosťami otáčok (pri celom fotení bol zapnutý na maximálny výkon), ktorý bude pre názornosť nasvietený jedným svetlom, ktoré je riadené pomocou rádiového odpaľovača cez riadiacu jednotku (pozri. Fotografie). 

Blesk nastavíme na plný výkon. Fotoaparát nastavíme do manuálneho módu (pre lepšiu predstavu a kontrolu nad nastavenými hodnotami), nastavili sme ISO125 a clonu 13. Čas bude jediná konštanta, s ktorou budeme v priebehu testu manipulovať. Na riadiacej jednotke nastavíme "SS - SuperSync" mód. Pri bežnom fotení by sme samozrejme volili iné hodnoty, ale toto nastavenie nám umožní pohodlne porovnať výsledok pri rôznych časoch uzávierky, bez nutnosti meniť výkon blesku či clonu v priebehu testu. 

Tu sú už fotografie zhotovené pri časoch: 1 / 160s (bežný X-sync čas) / 1 / 250s (hraničná hodnota X-sync) / 1 / 400S / 1 / 800S / 1 / 1600s / 1 / 2500s a 1 / 4000s ( 1 / 8000s sme netestovali, pretože ani jeden z našich fotoaparátov neumožňuje nastaviť tento čas, však bude fungovať tiež).
 
Ako vidíte, blesk bol spoľahlivo synchronizovaný pri každom snímku. 

A ako to teda vlastne funguje?

Princíp SuperSync módu je založený na "oneskorovanie uzávierky" oproti blesku. Výhodu majú väčšinou staršie či lacnejšie zábleskové svetlá, ktoré majú dlhšiu dobu horenia výboja blesku. Riadiaca jednotka potom len "napasuje" expozíciu do doby horenia blesku. Doslova tak, že expozícia začína, keď blesk už horí a končí, keď blesk ešte horí! 

Najdôležitejším aspektom je teda doba horenia záblesku. Tú u väčšiny zábleskových svetiel ovplyvníte nastaveným výkonom blesku. Všeobecne platí, že čím vyšší výkon od svetla požadujeme, tým dlhšie výboj horí - táto poučka samozrejme neplatí pre všetky svetlá, ale pre väčšinu bežne dostupných svetiel sa dá použiť. Preto je tiež najlepší blesk nastaviť na vyššie výkony. 

Na riadiacej jednotke môžete v SS - SuperSync módu nastaviť ešte korekciu oneskorenie. Túto funkciu oceníte, ak sa Vám na fotografiách bude zobrazovať lamela uzávierky, stačí potom uzávierku o trochu oneskoriť alebo naopak urchlit, pre dosiahnutie požadovaného výsledku. 

Samozrejme to má aj svoje limity a nevýhody oproti bežnej vysokorýchlostné synchronizáciu používané u externých bleskov:po prvé strácate pomerne veľa z výkonu svetla (tým, že blesk horí už pred expozíciou a potom ešte po nej) a po druhé nie je možné zmerať alebo odhadnúť silu záblesku bez skúšobných fotografií. Docieliť tak ideálneho nasvietenie chvíľku potrvá, ale stojí to za to. 
 

Rovnaký test sme vykonali s fotoaparátom Canon 700D a odpaľovačmi Yongnuo YN622C a riadiacou jednotkou YN622C-TX

Výsledok testu je totožný s Nikon verzií ... 
 
 
 
Odoslať článok známemu   Vytlačiť