Ako fotiť so štúdiovým bleskom? / Najčastejšie chyby pri fotení s bleskom
Najčastejšie chyby pri fotení s bleskom - na čo si dať pozor
Nastavenie fotoaparátu pri práci s bleskom
Pri použití štúdiového blesku sa dá predpokladať, že budete mať dostatok svetla a preto nie je nutné mať nastavenú citlivosť (ISO) na príliš vysoké hodnoty. Ideálne je nastaviť hodnotu ISO manuálne a použiť čo najnižšie hodnoty (100, 200), pomôže to minimalizovať digitálny šum na fotografiách.
Neskoršie prácu sa zábermi Vám tiež uľahčí nastavenie vyváženia bielej (WB - white balance) na blesk. Docielite tým presného vyváženie farieb na všetkých fotografiách (za predpokladu použitia iba blesku). Štúdiové blesky majú viac či menej rovnakú farebnú teplotu (5500 ° K + - 200 ° K), vďaka čomu možno pre ešte presnejšie nastavenie použiť vlastné vyváženie bielej a nastaviť si hodnotu, ktorá zodpovedá priamo Vášmu blesku.
Pretože k blesku dôjde presne v moment synchronizácie, je nutné na fotoaparáte nastaviť manuálny režim a hodnoty ako clona či čas uzávierky nastaviť ručne. Automatika fotoaparátu, ako priorita clony či priorita času, nebude fungovať, fotoaparát nie je schopný do výpočtu správnej expozície "započítať" aj blesk. O nastavenie optimálneho času uzávierky si povieme nižšie.
Posledný typ je mnohokrát preberanej a jednou skupinou fotografov zatracované - fotenie do "RAWu". Podľa nášho názoru poskytuje formát RAW veľkú flexibilitu pri užití editačných programov ako je Photoshop, Lightroom, Zoner Photo Studio a ďalšie. Ľahko v ňom upravíte/ doladíte vyváženie bielej, expozíciu, eliminujete prepaly a mnoho ďalšieho.
Nastavenie synchronizačného času
Na fotografii zhotovené s nastaveným časom 1 / 250s sa prejaví tmavý pruh, spôsobený kratšie časom, ako je X-sync fotoaparátu. | Na fotografii zhotovené s nastaveným časom 1 / 200s, čo je správny synchronizačný čas použitého fotoaparátu, už žiadny tmavý pruh nevidíte. Rovnaký výsledok by sme docielili aj pri použití dlhších časov (1/160, 1/125, ...). |
Pri expozičných časoch, dlhších než cca. 1 / 200s sa otvorí uzávierka fotoaparátu, potom čaká po nastavenú dobu a potom sa z druhej strany zatvorí. Tak je zaistená rovnaká expozícia celej plochy chipu. Blesk je ale veľmi intenzívny a pritom veľmi krátky - tisíciny sekundy. Preto je potrebné, aby blesk prebleskol v čase, keď je uzávierka úplne otvorená. Pri časoch kratších ako X-sync sa nikdy závierka neotvorí celá, ale nad snímačom "ide" štrbina, čím kratší čas, tým užšia je štrbina (X-sync čas závisí od typu použitého fotoaparátu, napríklad pre fotoaparát Pentax K-5 platí X- sync 1 / 180s a u fotoaparátu Canon 450D je to potrebné 1 / 200s). Preto automatika fotoaparátu pri zapnutom vstavanom blesku nedovolí nastaviť čas kratší ako X-sync.
Správna expozícia
Text a obrázky - copyright © 2014 Přemysl Švarc, ALPRO sro - 4studio.cz