Ako byť pánom svojho svetla – Blesk alebo LED svetlo?
Je pravda, že prirodzené svetlo je ideálne na fotografovanie čohokoľvek. Ale čo tak zobrať svetlo do svojich rúk, spoľahnúť sa sám na seba a nie na počasie?
Radi by sme tvoje schopnosti v oblasti fotografie potiahli na novú, vyššiu úroveň. Je pochopiteľné, ak si zmätený z výberu správnej foto-techniky.
V dnešnej dobe máme na výber z dvoch typov osvetlenia. Aký je teda rozdiel medzi BLESKOM a LED svetlom? Radi ti v tomto článku poradíme.
Rozdiel medzi BLESKOM a LED svetlom
Pekne po poriadku. Každé svetlo má určitú farebnú teplotu – práve tá nám určuje zafarbenie svetla. Túto farebnú teplotu meriame pomocou jednotky zvanou Kelvin. Iste si si všimol, že sviečka má žlté svetlo, čo je 2000K, no napríklad, keď je vonku oblačne, svetlo má studenší odtieň, zodpovedajúci hodnote 8000K.
Pre nás je dôležité si zapamätať hodnotu denného/prirodzeného svetla. Tá sa hýbe okolo 5000 až 6000 Kelvinov. Štúdiové blesky majú hodnotu v rozpätí 5400K až 5600K – čo samozrejme nie je náhoda. Farebná teplota LED svetiel sa môže líšiť, či dokonca ju na väčšine zariadení, ako je napr. LED svetlo Newell Air Artha, môžeme nastaviť.
Je vhodné objasniť otázku: „Ktorý typ svetla je lepší?“ Je na fotografovi, aby si sám zhodnotil situáciu a vyhodnotil, ktoré svetlo na fotenie je vhodnejšie použiť. Nato je však potrebné poznať výhody a nevýhody oboch typov.
Blesk/bleskové svetlo/štúdiové blesky:
Blesk je svetelná výbojka, ktorá na svoje zasvietenie potrebuje vysoké napätie. Napätie získava pomocou batérií, alebo pomocou kábla. Vďaka tomu nám blesk ponúka ohromnú intenzitu svetla za krátky moment. Zmrazenie pohybu tak nie je problém. Fotoaparát pri tom môžem mať nastavený na jeho najlepší výkon, ktorý pre danú situáciu potrebujem.
Externý blesk navyše vďaka jeho skladnosti môžem mať kedykoľvek pri sebe. Preto je možné vziať si blesk so sebou aj do terénu. Oproti LED svetlu má vyšší výkon. Použitie externých bleskov nie je náročné, no na dokonalú prácu je potrebné sa zorientovať v ponúkaných režimoch blesku.
Avšak má to háčik. Vo fotografickom svete platí, že čím menší je zdroj svetla, tým je svetlo viac koncentrované a tým je tvrdšie. Pri blesku je dôležité vedieť, aký výsledok s ním chcem dosiahnuť. Na základe toho ho musím správne namieriť, odraziť, či rozptýliť:
- Namierením priamo na objekt mi väčšinou vznikne tvrdé svetlo s tvrdými tieňmi.
- Odrazom od stien okolia (svetlo sa roznesie po väčšej ploche) svetlo, ktoré dopadne na objekt bude už zmäkčené, vďaka čomu mi na fotkách vznikne veľmi prirodzené svetlo.
- Na rozptýlenie bleskového svetla mi však slúži aj príslušenstvo ako softbox, odrázka či dáždnik.
Ďalšie mínus blesku je, že výsledok vidím, až keď je fotografia už hotová. Ak s bleskami len začínaš, odporúčame prísť na miesto o čosi skôr a skúsiť si, ako je potrebné nastaviť blesk pre dané fotenie.
LED svetlo/trvalé svetlo na fotenie a natáčanie:
LED svetlá nám zabezpečujú plynulý a neustály tok svetla. V praxi to pre nás znamená, že na rozdiel od bleskových svetiel, „LEDKY“ môžem použiť aj pri natáčaní videa. Navyše, ak s umelým osvetlením ešte len začínaš, určite oceníš, že to ako bude vyzerať fotografia sa zhoduje s tým, čo vidíš reálne pred svojimi očami. Vďaka tomu si môžeš nacvičiť smer svetla.
Pri väčšine moderných LED svetiel je možné regulovať intenzitu (jas) osvetlenia, a tiež ich farebnú teplotu (farbu). Máme rôzne typy svetiel, rôznych tvarov a rôznej veľkosti – záleží, čo potrebujeme. Väčšina svetiel stojí na statívoch, avšak existujú aj menšie, ktoré je možné upevniť na fotoaparát. Vďaka tomu ich vieme vziať so sebou do terénu.
Výkon svetiel je však oproti blesku niekoľkokrát nižší, preto nie je možné využiť plný potenciál fotoaparátu. Pri naozaj tmavých podmienkach výkon LED nemusí stačiť nato, aby bola fotka správne exponovaná (viac o tom v našom článku: Expozičný trojuholník - základ fotografie). Produktovým fotkám, tak môže chýbať ostrosť – kvôli nedostatku svetla nastavím nižšie clonové číslo. Podobne ako u bleskov, v súčasnosti existujú svetlá, ktoré fungujú buď na batérie alebo na kábel, ich používanie však vyžaduje väčšiu spotrebu energie.
Zhrnutie a.k.a. ťaháčik:
BLESK |
LED SVETLO |
+ vysoký výkon svetla |
+ možné aj natáčať video |
+ vyťaží najlepší výkon fotoaparátu |
+ fotografia bude vyzerať totožne s tým čo reálne vidím |
+ vhodný do terénu |
+ nastavenie intenzity a farby |
+ zmrazenie rýchleho pohybu |
+ rôzne veľkosti svetiel |
- tvrdé svetlo |
- nižší výkon s vyššou spotrebou |
- náročnosť práce s bleskom |
- nemožnosť využiť potenciál fotoaparátu |
- vidím až výslednú fotografiu |
- nepostačujúce osvetlenie pri určitých situáciách |
Napíš nám svoj e-mail a pošleme ti ťaháčik v pdf verzii, nech ho môžeš mať vždy pri sebe.